Ben bu filmi daha önce görmüştüm

fwd

Tarih hep tekerrürden mi ibarettir? Korkarım tarihten ders almayanlar için öyle. Bugünlerde Türkiye’de olanlar bende endişenin yanında bıkkınlık hissi veriyor. Çünkü ne yazık ki biz bu filmi daha önce de görmüştük. Doksanlı yıllardan bahsediyorum tabii ki. Her ne kadar o zamanki siyaset bilincim bugünkü kadar olmasa da liseli bir öğrenci olarak o günlere dair beynimde kazınmış olan duygu safların gitgide sıklaşmasıydı. Sınıfta yeşil sermayeyi boykot listeleri dolanıyordu. Yollarda kimi arabaların arkasında ‘Egemenlik milletindir’ yazarken, diğerlerininkinde ‘Hakimiyet Allah’ındır’ yazıyordu. Sanki slogansız arabalar azınlıkta kalıyordu. İlla ki bir taraf tutmalıydın. Ya bizden, ya onlardandın.

Haberleri ve facebook listemde yazılanları okudukça yine aynı ortamın gittikçe hakim olmaya başladığını görüyorum. Yine boykotlar, yine korkuların su yüzüne çıkması, yine safların ayrılması. Herkes kendi köşesine çekilmiş birbirine duymak istediklerini haykırıyor. Diyalog kapıları birer birer kapanıyor.

Doksanlarda da sevmemiştim, şimdi de sevmiyorum bu saflaşmayı. Hiç sevmiyorum hem de. Nefesinin kesildiğini, yaşama alanının yine yeni yeniden daraltıldığını hissediyorsun. Özellikle de bu saflardan hiçbirine ait olmayınca.

Halbuki böyle mi olacaktı? Hani ne oldu Gezi ruhuna? Hani hep beraberdik, bir vücuttuk? Bu sefer başkaydı, herşey güzel olacaktı. Yeni bir dünya kurulacaktı. Yeni bir dünyayı bıraktım, heyecan yaratabilecek yeni bir parti bile kurulamadı ne yazık ki. Döndük sanki gerisin geri eski güç kavgalarına. Ama biz bu filmi zaten görmüştük. Tekrarlamasına hiç gerek yoktu kanımca. İleri saralım lütfen.